نگارشی برای فرهنگ یک اجتماع (1)

وجه تسميه رامشه

 

رامشه چرا به اين نام ناميده شده است ؟

اينكه انسان بتواند جواب قطعي به اين سوال بدهد كار دشواري است . هنگامي كه به سنگ قبرها و قباله‌هاي تاريخي برمي‌خوريم گاهي لفظ رامشه را به اشكال ديگر هم مي‌بينيم . رمشه ، رامشاه، رمشن ، رامشيه و ... در بسياري از جاها ديده مي‌شود ، لذا يافتن دليل اصلي نام‌گذاري رامشه كار مشكلي است و ما فقط به تعدادي از اين دلايل اشاره خواهيم كرد .

1-    عده‌اي معتقدند كه شخصي زرتشتي به نام ( رامش ) در مكاني به نام (هسته كوشك) اولين شخصي بوده كه در رامشه ساكن شده و كم كم اين مكان به نام رامش زرتشتي ، رامشه ناميده شده است .

2-    به عقيده‌ي برخي رامشه از (رامشن ) گرفته شده است و رامشن كلمه‌اي پهلوي به معناي آسايش و آرامش و ... ، چرا كه رامشه در ميان روستاهاي جرقويه از سرسبزي و خرمي آن‌چناني برخوردار است . برخي هم مي‌گويند رمشن از كلمه‌ي گلشن گرفته شده است .

3-    بهرام گور ساساني كه به شكار گور در تاريخ مشهور است ، براي شكار گور به منطقه‌ي رامشه مي‌آمده است و كم‌كم دستور حفر قنات و چاهي را در اين محل مي‌دهد و اين منطقه به نام بهرام شاه ناميده مي‌شود و كم‌كم مخفف آن (رامشاه) مصطلح مي‌شود كه بعداً تبديل به رامشه مي‌شود .

4-    بهرام گور ساساني در مسافرت‌هاي خود به رامشه (رامشگراني ) به همراه داشته است كه در اين سرزمين خرم و سرسبز ، به شادي و پايكوپي مي‌پرداخته‌اند ، لذا رامشه از قديم نام خود را رامشگران گرفته است .

5-    رامشه در اصل (رامشهر ) بوده است و رامشهر هم به معني (شهر بهرام ) است يعني شهري كه بهرام آن را بنيان نهاده است .

از ميان اين دلايل ، ظاهراً دليل سوم به حقيقت نزديكتر است .

 

 

جمعه 06 اردیبهشت ماه 1398

.بزرگ‌ترین پایگاه اطلاع‌رسانی روستایی کشور - استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر منبع بلامانع است