نگارشی برای فرهنگ یک اجتماع (1)

                             موقعيت جغرافيايي رامشه

 

روستاي رامشه در عرض جغرافيايي 31 درجه و 49 دقيقه و طول جغرافيايي 52 درجه و 30 دقيقه واقع شده است ، ارتفاع آن از سطح دريا 1550 متر است .

رامشه در فاصله‌ي 150 كيلومتري جنوب شرقي اصفهان واقع شده و از توابع بخش جرقويه عليا مي‌باشد. اين روستا از طرف شمال به : روستاي مباركه و مزارع مهمانچي ، صالح‌آباد، حاجي آباد و ريز‌آباد و بعد از آن‌ها به روستاي مالواجرد و سپس به شهر حسن‌آباد مي‌رسد ، جاده‌اي رامشه ـ اصفهان نيز در همين جهت شمالي و غربي قرار دارد . از طرف جنوب به : مزرعه‌ي الله‌آباد و بعد مزرعه‌ي چشمه ريزه ختم مي‌شود ، از طرف شمال شرق به : روستاي احمدآباد ، اسفنداران ، فيض‌آباد و حادث‌آباد ختم مي‌شود كه آخرين روستاهاي منطقه‌ي جرقويه عليا هستند و با استان يزد هم‌مرز مي‌باشند . از طرف مغرب به : رشته‌كوه‌هاي سياه‌كوه با ارتفاع 2808 متر و بعد مزارع اسدآباد و الله‌‌آباد و غار شاهقنداب مي‌رسيم و بعد از آن شهرستان شهرضا قراردارد .

روستاهاي دهستان رامشه با مركزيت رامشه شامل :

1- مباركه ، 2- احمدآباد ، 3- اسفنداران ، 4-فيض‌آباد ، 5- حارث‌آباد مي‌باشد

 

در كتاب لغت‌نامه دهخدا در مقابل لغت (رامشه ) چنين نگاشته شده است :

« رامشه (م ش يا ش (اخ) دهي است از دهستان جرقويه بخش شهرستان شهرضا واقع در 95 هزار گزي جنوب خاوري شهرضا متصل به راه رامشه به حسن‌آباد . اين ده در كوهستان واقع شده و هواي آن معتدل است . سكنه آن 2786 تن مي‌باشد . آب ده از قنات و رودخانه‌ي ايزدخواست تأمين مي‌شود . محصول عمده‌ي آن غلات ، پنبه و انار و شغل مردم كشاورزي و دامپروري است . صنايع دستي زنان كرباس و قالي‌بافي مي‌باشد . راه ماشين رو دبستان و در حدود ده باب دكان دارد .

(از فرهنگ جغرافيايي ايران ، جلد 10)

در اطراف رامشه چندين مزرعه كوچك و بزرگ وجود دارد كه اسامي آن‌ها به قرار زير مي‌باشد :

1- معز آباد ، 2- صفي‌آباد ، 3- مزرعه چي‌خان يا حسين‌آباد ،‌4- اسد آباد ، 5- الله آباد زند ، 6- چشمه‌ريزه ، 7- ريزآباد ، 8- چاه جمال ، 9-چاه قلي ، 10- صالح‌آباد ، 11- مهمانچي ، 12-حاجي‌آباد ،‌13- علي‌آباد .

 

 

جمعه 06 اردیبهشت ماه 1398

.بزرگ‌ترین پایگاه اطلاع‌رسانی روستایی کشور - استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر منبع بلامانع است